H-CLIMBING TEAM Pardubice

Český pohár

Bystřice nad Pernštejnem

BYSTŘICE
NAD PERNŠTEJNEM

Stejně jako v obou částech Tendon CUPu, máme i v českém poháru odlezeny dva závody. Ten druhý byl na programu druhou květnovou neděli v Bystřici nad Pernštejnem.

Byl to první závod českého poháru, na kterém startovalo z našeho oddílu tolik závodníků (celkem sedm) Roman, Kuba, Majkee, Jakub, Aleš, Ančí a Áďa.

Na bystřickou stěnu se všichni moc těšili, a věděli proč. Na krásné dlouhé stěně postavil Štěpán Stráník šest nádherných technických cest (jako vždy), ve kterých neměli problém ani ti nejmenší (vzrůstem) lezci. Ukázalo se však, že na technice lezení by měl zapracovat v tréninku opravdu každý. Vždyť z celkového počtu 204 odlezených cest bylo „pouze“ 38 TOPů. Kéž by bylo takových stavěčů více.

Závody odstartovaly o půl desáté a všechno pěkně klapalo, takže byli všichni spokojení. Příjemná byla i hodinová pauzička přes oběd před uzavřením izolace (14:00), během které téměř všichni využili krásné počasí a šli se vyvětrat a projít po městě.

Po druhé hodině postupně vycházeli nejlepší lezci z izolace, aby poměřili své síly s finálovými cestami, kterým dominovala nádherná finálovka pro dvě nejstarší kategorie po místním originálním stropě.

Poslední závodník dolezl lehce po čtvrté hodině, a tak mohlo začít honorování těch nejlepších. O půl páte bylo po všem, a všichni se rozjeli domů.

Trocha rekapitulace neuškodí. Závodů se zúčastnilo celkem 79 lezců (34 holek a 45 kluků), což je podle mě  na český pohár dost málo, ve srovnání s Tendon CUPem. Je to obrovská škoda nezkusit si (pořádné cesty) a neocenit práci všech, kteří závody připravují.

Podívejme se, jakže dopadly naše „želízka“.

Áďa zalezla, řekl bych „průměrný“ výkon. Všichni víme, že má na víc. Tentokrát byly obrovskou chybou v obou cestách „nohy“. Po druhé cestě si už snad bude pamatovat, jak se má brát spoďák. Tentokrát to na finále o jedno místo nestačilo, takže 9. místo. A ještě ke všemu přišla Áďa o tričko. Prostě den blbec. Ale takový si vybere každý. Takže rychle zapomenout a příště to už bude zase stará Áďa.

Andulka nastoupila do první cesty naprosto v pohodě. Krásně si poradila s technickým přelezem za hranu, a dostala se tak až do poslední pasáže před topem, kde jí však nesedl delší krok do malého chytu, neudržela bočák a skončila tři chyty před topem. Druhá cesta vypadala taky dobře, ale nevím, co má Ančí s tím skákáním. Stejná chyba jako v Novém Boru. Místo, aby si srovnala a vyměnila nohy „jump“ a let dolů z tři čtvrtě cesty. Na finále to ale stačilo. Ve finále kromě solidního výkonu měla Andulka i hodně štěstíčka. Poradila si s nádherným technickým nátahem do spoďáku, na kterém skončilo hodně finalistek. Déle dolezli pouze tři lepší lezkyně, takže krásné 4. místo.

Aleš pokračuje v menším útlumu. Musí si konečně uvědomit, že bez nohou se opravdu lézt nedá. V první kvalifikačce začal celkem dobře, ale technický přelez za hranu byl nad jeho síly. Ve druhé technické cestě nechal strašně moc sil. Na to kolik jich vyplácal na začátku dolezl až k polovině cesty, kde se nedokázal srovnat před spoďákem, ze kterého ulítla Áďa. Takže to stačilo na 11. místo. Každý má špatný den. Na tenhle rychle zapomenout a příště máknout. Druhý den si Aleš cvičně odskočil na rentgen do nemocnice, kde zjistil, že druhou kvalifikaci lezl s naštípnutým prstem „prostě bourák“.

Jakub opět mile překvapil. Minule jsem psal, že by se měl začít srovnávat se staršíma rukama, a tak se do toho Kuba opravdu opřel. Vypadá to, že mu obě kvalifikačky opravdu sedly. V první skončil těsně před topem a druhou topoval. Zalezl výborně, a do finále postoupil překvapivě z prvního místa. Soutěž ale končí až po finálové cestě, kde zabloudil na začátku druhé poloviny na malých chytech, nedokázal vymyslet další postup a skončil tak na výborném 3. místě. Obrovský rozdíl je, lézt cesty na FLASH (kdy vidí, jak lezou soupeři) a na ON SIGHT. To jsou ale jenom zkušenosti ze závodů. Na tréninku v „háčku“ je nezíská.

Majkee lezl první kvalifikaci, na něj, velice klidně. Zaváhal až na posledním chytu, který chytil druhou rukou a při pokusu jít dál ze stěny ulétl. To co ale předvedl ve druhé, to je úlet. Celá cesta naprosto v klidu a opět nezvykle pomalu. I technika by se dala chvilkami pochválit. Ale konec! Místo aby TOP chytil i druhou rukou, tak pouze zabouchal do stěny a radostně si odskočil. „TRUBKA“. Tentokrát ho to nevytrestalo a doufám, že se z toho poučí. Příště by ho to mohlo hodně mrzet. Finále bylo opět česko-slovenský boj, ve kterém stejně jako v Novém Boru Majkeeho přelezl Tomáš Plevko ze Žiliny. Majkee skončil pět chytů před topem a dva za vítězem na 2. místě.

Kuba Plšoun nadále stoupá. Jsou vidět další pokroky. Cesty českého poháru jsou ale stavěny těžší než na tendru, a Kuba to ví. Bere to sportovně, bojuje a trpělivě sbírá cenné zkušenosti. To se mi u něho líbí. Do první cesty nastoupil docela nervózně, ale uklidnil se, cvakl třetí a pokračoval dál, kde předvedl nádhernou „tlamču“ (asi 3 metříky) od čtvrté presky u které si nabral, ale už neměl sílu cvaknot. Super let a Kuba je tvrďák. Druhá cesta byla těžší a opět byla vidět nervozita a trocha zbrklosti. Tentokrát se však nestihl uklidnit a skončil za druhou expreskou. V obou cestách Kuba opravdu bojoval, za což ho opravdu chválím. Těžké cesty a solidní 10. místo.

Roman? Tady není co řešit. Nadále pokračuje v naprosto perfektních výkonech. Topoval obě kvalifikačky s naprostou lehkostí. Je to prostě super pokoukání. Takže výzvou byl nádherný strop, do jehož kompletního zdolání ve finálové cestě chyběl opravdu kousek. To by ale Štěpán Stráník musel použít trošičku lepší chyty. Opět obrovský náskok před zbytkem lezeckého pole znamenal 1. místo.

            Jsem rád, že jsme se mohli zúčastnit perfektně připravených a zorganizovaných závodů s opravdu nádhernými technickými cestami, na které si nemůže nikdo stěžovat. Žádné dlouhé nátahy, žádné špeky. Prostě Štěpán Stráník je super stavěč. Už teď se můžeme těšit na jeho cesty do Svitav a do Chocně.

            Další český pohár nás čeká po prázdninách 4. září nedaleko lesa Řáholce. Do prázdnin jsou na programu ještě moravský tendr v Orlové a samozřejmě český tendr u nás v H-centru.

Kompletní výsledky holky a kluci.            fotky

 

Žádné komentáře